Výrobky

Společnost Eligo a.s. se zabývá výrobou a přímým prodejem sušených mléčných výrobků.
Dále nabízí sušení formou služby, kdy surovina a výrobek jsou po celou dobu majetkem zákazníka.
Všechny produkty, pokud zákazník nespecifikuje jinak, jsou standardně baleny po 25 kg
do vícevrstvých papírových pytlů s polyetylenovou vložkou. V případě zájmu kontaktujte naše obchodní oddělení.

 

  sušená
syrovátka

Vzhledem k vysoké ceně tekutého mléka a jejím tržním výkyvům, stále roste obliba sušené syrovátky.

sušené
odstředěné mléko

Sušené odstředěné mléko je mléčně bílý prášek, rozpustný ve vodě, vyráběný sušením tekutého odstředěného mléka v rozprašovací sušárně proudem horkého vzduchu po předchozí pasteraci a zahuštění.

sušený
jogurt

Sušený jogurt se vyrábí usušením tekutého jogurtu v rozprašovací sušárně proudem horkého vzduchu.

sušené
mléčné směsi

Výrobková řada sušených mléčných směsí je tvořena mícháním syrovátky a odtučněného mléka v poměru dle přání zákazníka.

sušené výrobky na přání zákazníka

Naše společnost je Vám plně k dispozici v případě zájmu o ostatní sušené výrobky dle Vašich požadavků. Na základě objednávky Vám rádi zašleme specifikace a vzorky našich výrobků (po území ČR zdarma, mimo ČR na náklady objednatele, pokud nebude dohodnuto jinak).  

Sušená syrovátka

Vzhledem k vysoké ceně tekutého mléka a jejím tržním výkyvům, stále roste obliba sušené syrovátky. 

Její příznivé účinky a schopnost nahradit částečně nebo zcela sušené mléko, navíc za výrazně příznivější cenu, jsou hlavním důvodem jejího využití.Syrovátka však není jen náhradou mléka. Stále nacházíme zcela nová uplatnění této suché suroviny, a to i v oborech, kde se dříve sušené mléko ani sušená syrovátka nepoužívala.

 

Sušená syrovátka

Sušené odstředěné mléko

Laktóza 70% Laktóza 51%
Bílkovina (albumin a globulin) 12% Bílkovina včetně kaseinu 33%
Tuk 1,5% Tuk do 1,5%
Popeloviny 7-9% Popeloviny 7-9%
Voda do 5% Voda do 5%

 

Společnost Eligo a.s. vyrábí ve svých odštěpných závodech sušenou syrovátku krystalizovanou i sušenou syrovátku bez předchozí krystalizace. Tekutá syrovátka je zbytková mléčná surovina při výrobě tvrdých sýrů. V procesu výroby prášku - sušené syrovátky dochází k odpařování vody a ke zkoncentrování mléčného cukru, bílkovin a minerálních látek. Zůstávající albumin a globulin má vyšší nutriční hodnotu. Protože si esenciální aminokyseliny nedovede lidský organismus vyrobit a jejich nedostatek vede k různým poruchám lidského organismu, lze pomocí syrovátky a výrobků z ní krýt tuto potřebu.

 • Surovina – sladká syrovátka je vedlejším produktem při výrobě sýrů. Svým složením odpovídá českým potravinářským normám.
   
 • Výběr dodavatelských závodů provádějí na základě dodavatelských auditů pracovníci oddělení řízení kvality a obchodu, kvalitativní kontrola suroviny je prováděna denně v našich laboratořích na odštěpných závodech.
   
 • Stálý veterinární dohled nad výrobou v odštěpných závodech provádí místně příslušná veterinární správa.
   
 • Syrovátka je z pohledu spotřebitele velmi zajímavá a vzácná surovina, která byla využívána pro svoje velmi cenné vlastnosti již v minulosti. Vzhledem k vynikajícím nutričním hodnotám sušené syrovátky lze do budoucna předpokládat další využití.

Některé příklady použití sušené syrovátky:

 • V průmyslové výrobě nápojů je využívaná vlastnost vázání vody a vytváření gelu, tedy tak zvaného „džusovitého efektu", což je zvýšení sušiny, gelovitosti a výrazné optické zahuštění kapaliny. Neopomenutelnou skutečností je zvýšení energetické hodnoty nápoje – ideální aminokyselinové spektrum.
 • Ve výrobě cukrářských a pekařských výrobků je kladem dodání laktózy, tedy mléčného cukru, a také zlepšení optických a barevných vlastností produktu (snadná karamelizace laktózy), vhodné do nugátů. V pekárenském průmyslu zlepší kynutí těsta a po upečení způsobuje lépe vybarvenou a křupavou kůrku. Chléb zůstává déle čerstvý.
   
 • Při výrobě oplatek zamezuje vysychání, nahrazuje dražší sušené mléko a zlepšuje chuť a texturu těsta a náplní.
   
 • V čokoládách a čokoládových tyčinkách částečně nahrazuje dražší sušené mléko, zvyšuje křupavost, zvýrazňuje chuť například ovocných komponentů.
   
 • V přípravě zmrzlin, tedy vodových zmrzlin, zmrzlin s příměsí mléka či smetany a smetanových mražených krémů, klasických i z rostlinných tuků dochází u příměsí sušené syrovátky ke zlepšení šlehatelnosti a tedy lepší výtěžnosti. Díky značnému cenovému rozdílu oproti sušenému mléku i k lepšímu ekonomickému zhodnocení.
   
 • V mlékárenství - Pro výrobu tavených sýrů lze také sušenou syrovátku doporučit pro schopnost vázat vodu a snižovat potřebu tavících solí. Neopomenutelný význam má náhrada části sušiny při zajímavém ekonomickém přínosu. Aplikace do nových výrobků, sýrových pomazánek, pomazánkových másel atd.
   
 • V masném průmyslu je vázání vody také velmi důležitá vlastnost. To platí pro výrobce uzenin, polévek a hotových jídel obecně. Sušená syrovátka je také vhodným zdrojem levné bílkoviny a stala se přísadou mnoha druhů uzených a masných výrobků, jako jsou paštiky (opět zde zvyšují nášleh a chuť) a bílé klobásy.
   
 • Ve výrobě krmných směsí se zase uplatňuje kromě vylepšené ekonomické bilance i lepší vázáni vody a lepší stravitelnost. Stejně tak je třeba důsledně dodržovat technologický postup míchání krmných směsí s ohledem na nabalování syrovátky na silně kyselé přísady. Užití do mléčných krmných směsí jako přídavek do 10% směsi, do prestartérů pro selata od 6% směsi a ostatních směsí 3–5%.
   
 • V kosmetickém průmyslu - specifičnost zde spočívá v neorálním užití a to do krému, šamponů, koupelí a mastí proti popáleni. Pokračující výzkumy v tomto oboru přinášejí stále nová užití. Specifických vlastností syrovátky využívají lékaři při léčení atopického ekzému u malých dětí (jen syrovátka z vysoko dohřívaných sýrů - tedy sýrů typu ementálu) nebo výrobci různých léčivých mastí a koupelí na zklidnění pleti.
   
 • Při výrobě výživy a energetických nápojů pro sportovce

 

Sušené odstředěné mléko

Sušené odstředěné mléko je mléčně bílý prášek, rozpustný ve vodě, vyráběný sušením tekutého odstředěného mléka v rozprašovací sušárně proudem horkého vzduchu po předchozí pasteraci a zahuštění. Tento vysoce kvalitní produkt je určen pro lidskou výživu a to buď pro přímý konzum nebo pro průmyslové zpracování v různých potravinářských odvětvích (např. pekařství – výroba běžného pečiva i oplatek, sušenek apod., výroba cukrovinek, výroba mléčných výrobků, výroba mražených krémů a zmrzlin,výroba nápojů, výroba dressingů, omáček, atd.) Tento výrobek není vhodný pro výživu kojenců do 12 měsíců věku a pro zvláštní výživu
  Specifikace  
Pro exportní trh
(kvalita dle normy ADPI Extra Grade) 
 
SV-SOM-EX Vyráběné v o.z. Brno
Pro tuzemský trh SV-SOM-ST Vyráběné v o.z. Brno

 

Sušený jogurt

Sušený jogurt se vyrábí usušením tekutého jogurtu v rozprašovací sušárně proudem horkého vzduchu. Jogurt určený k sušení se vyrábí z vysoce kvalitního odtučněného pasterovaného mléka prokysáním jogurtovou kulturou na příslušný stupeň kyselosti.

 

Sušený jogurt je špičkový produkt určený především k následnému zpracování v potravinářském průmyslu při výrobě cukrovinek (výroba polev, náplní, jako ochucující složka), při výrobě dressingů a omáček, k přípravě sypkých instantních směsí, apod.

Tento výrobek ale není vhodný pro výživu kojenců do 12 měsíců věku.

  Specifikace  
Pro exportní trh SV-JOG-EX Vyráběné v o.z. Kolín
Pro tuzemský trh SV-JOG-ST Vyráběné v o.z. Kolín

Sušené mléčné směsi

Výrobková řada sušených mléčných směsí je tvořena mícháním syrovátky a odtučněného mléka v poměru dle přání zákazníka. Základními výrobky této řady jsou směsi 17% a 24% bílkovin.

 

  Specifikace
 
 
Pro exportní trh
(kvalita dle normy ADPI Extra Grade)
(kvalita dle specifikace SWEET TYPE)
 
SV-SYRN-DEMIXX Vyráběné v o.z. Kolín
Pro tuzemský trh SV-SYRN-DEMIXX Vyráběné v o.z. Kolín

Sušené výrobky na přání zákazníka

Naše společnost je Vám plně k dispozici v případě zájmu o ostatní sušené výrobky dle Vašich požadavků. Pokud Vám ve výčtu námi nabízených produktů chybí produkt, který požadujete, kontaktujte, prosím, naše obchodní oddělení. Rádi se budeme Vaší poptávkou zabývat.
<
Souhlasím se vším